Psikoteknik Belgesi geçerlilik süresi

Psikoteknik Belgesi geçerlilik süresi

Psikoteknik merkezleri kişilerin güvenli bir sürüş yapabilmesi için gerekli olan psikolojik alt yapının oluşturulduğu ve çeşitli testler sayesinde kişilere verilen eğitimlerin var olduğu merkezlerdir. Bu merkezlerde kişiler trafiktaki davranışlarını analiz etmek amacı ile pek çok test ile karşı karşıya getirilmektedir. Testlerde var olan sorulara verdikleri yanıtlar dijital ortamda incelenmekte fakat bunun yanı sıra bir de alanında uzman psikiyatrler ve psikologlar tarafından incelenmektedir. Bu incelemelerin sonucunda kişilerin trafikte herhangi bir duruma karşı vereceği tepkilerin sağlıklı olup olmadığı saptanmaktadır. Saptanan bu bilgiler sayesinde eğer olumsuz tepki göstermekte olan ya da göstermeye meyili olan kişiler varsa onlara profesyonel bir şekilde bilgiler verilmektedir.

Verilen bu bilgiler sayesinde hem trafikte güvenli bir sürüşü garanti eden psiko-teknik merkezleri hem de güvenli bir sürücü olma yolunda ilerleyen kişiler sayesinde psiko-teknik merkezlerinin işlevselliği her geçen gün daha da artmaktadır. Trafikte özellikle ticari taşıtlarda ve ağır taşıtlarda psikoteknik belgesi olmak zorundadır. Bu tarz araçları kullanan kişiler bu raporu ihmal ediyorlarsa psikoteknik ihlalinin cezası nedir sorusu ile karşı karşıya gelmek zorunda kalmaktadırlar. Psikoteknik ihlalinin cezası yüklü meblağalar ile para ödenmesi ve psiko-teknik raporunun kişinin elinden alınması olmaktadır.

Psikoteknik Raporunun İhlali

Psikoteknik Nedir ? Ağır taşıt kullanan sürücüler, ticari taşıt kullanan sürücüler, eş ya da yolcu taşıyan sürücüler hem bedensel olarak hem de zihinsel olarak sağlıklı olduklarını göstermek amacı ile psiko-teknik raporuna sahip olmaktadır. Psikoteknik belgesi geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu rapora sahip olmayan kişiler bu durumun tespit edilmesi durumunda ihtar cezası yemektedir. Kişiler, gelen ihtar cezasını para cezasına dönüştürebilmektedirler. Bir ihtar cezasını 100 TL karşılığında ödeyebilen kişiler toplamda aldığı ihtar sayısı 50 adete ulaşırsa o zaman belgesi tamamen iptal edilmektedir. İptal edilen belge psiko-teknik merkezleri tarafından hemen verilmemektedir. Bu kez kişileri oldukça zorlu bir süreç beklemektedir. Psikoteknik raporu olmadan trafiğe çıkmanız ve bu durumun tespit edilmesi size yalnızca ihtar şeklinde geri döner fakat bu rapor yüzünden kendi hayatınızı ya da çevrenizdekilerin hayatını riske atıyor olabilirsiniz.

Hem kendi hayatınızı hem de başkalarının hayatını riske atmamak için yapmanız gereken şey iyi bir sürücü olmak ve başta kendi canınıza daha sonra taşıdığınız kişilerin can sağlığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Olumsuz olan olaylara karşı sakin ve soğuk kanlı biri olabilmeli ve panik yapmadan en yapıcı çözüm yolunu tercih etmelisiniz. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar doğabilir ve bu da son derece kötü olaylara sebebiyet verebilir.

Güvenli bir sürüş için ehliyetinizi almadan ve trafiğe çıkmadan önce muhakkak psikoteknik merkezlerine giderek orada geçmeniz gereken testlerden geçin. Bunun sonrasında almanız gereken eğitimleri alın ve kendinizi donanımlı bir hâle getirin. Önce siz kendinize güvenin, daha sonra insanların size güvenmesini sağlayın. Psikoteknik ihlalinin cezası nedir dememek için gerekli olan tüm önlemleri önceden alın.


Benzer İçerik

Psikoteknik Nedir
Psikoteknik Nedir

Psikoteknik Nedir Psikoteknik, aslında psikoloji kapsamında değerlendirilen bir ifadedir. Psikoteknik, bireylerin çalışma şarrtlarına ne kadar uyum sa…

Psikiyatri Muayenesi
Psikiyatri Muayenesi

Psikiyatri Muayenesi Psikoteknik iki aşamadan oluşur önce psikolog nezaretinde psikoteknik testi yapılır. Psikoteknik testinden alınan sonuç ile en fa…

Psikoteknik Fiyatları
Psikoteknik Fiyatları

Psikoteknik Fiyatları İnsan davranışları ve zihinsel süreçlerini inceleyen ve bunların altında yatan sebepleri irdeleyen psikoloji biliminin yan dalla…