Pskoteknik Raporunu kimler Almalı

PSİKOTEKNİK RAPORUNU KİMLER ALMALIDIR?

Uzun süreli araç kullanacak olan kişilerden istenen rapor, psikoteknik raporudur. Genel tanımı ile psikoteknik raporu, sağlık bakanlığının denetimindeki kurumlar tarafından kişinin bedensel ve ruhsal durumunun sürücülük yapmaya yeterli olduğunu, psikolog eşliğinde 1 saat süren test sonucunda verilen rapordur.Psikoteknik raporu ücreti ne kadar ?  Bu raporu kimlerin alması gerekir? Bunun ile ilgili Karayolu Taşıma yönetmeliğinin 36. Maddesini inceleyeceğiz. Karayolu taşıma yönetmeliğinin 36. Maddesine bakacak olursak sürücülerde aranan şartlar;

1) Bu yönetmelik kapsamında çalıştırılan veya çalıştırılacak olanlardan psikoteknik raporu istenir. Bunun sebebi sağlık durumuzun uzun yolculuklarda sürücülük yapıp yapamayacağınızı anlamaktır. Diğer bir maddeye bakacak olursak;

2) Kullanılacak olan taşıtın niteliğine uygun sürücü belgesine sahip olanlardan bu rapor istenir. Yani tır kullanacaksanız D sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Sürekli olarak uzun yolculuklar yapacağınızdan dolayı sizden de bu rapor istenecektir.

3) İlgili mevzuatın öngördüğü mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlardan da bu belge istenir. Mesleki yeterlilik demek; mesela siz araç kullanımında aktif değilseniz mesleki olarak da yeterli sayılmazsınız. Belli şartlar altında bu yeterliliği sağladığınızda ve mesleğe başladığınızda bu belge sizden istenecek ve siz işinize sağlıklı bir şekilde başlayacaksınızdır.

4) Büyük otobüs kullananların 26 yaşından büyük olması gerekmektedir. Bunun sebebi en aktif ve gücünüzün yerinde olduğu yaşların dönemidir. Bu yaşlarda sağlığınız da yerinde olduğundan rahatlıkla bu raporu alabilirsiniz.

5) 63 yaşından gün almamış olan şoförlerden de bu belge istenir. Bu yaşlarda hastalıkların arttığı yaşlar olduğu için bu belge ile sağlıklı olduğunuzu göstermeniz gerekir.

6) Sürücülerinin bedenen ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bu raporu 5 yılda bir almaları gerekmektedir. Bunun sebebi uzun yolcukların sizi yıpratmış olma ihtimalidir. Uzun süreli yapılan işlerde artan stres sebebiyle hastalıkların da artacağı ön görülerek bu belgenin 5 yılda bir yenilenmesi istenmiştir.

7) İlgili mevzuatın tehlikeli madde taşıyan araç sürücüleri için ön gördüğü eğitimi almış olmaları ve bunu belge halinde sunmaları gerekmektedir. Bu eğitimle birlikte tehlikeli maddelere karşı bir hassasiyetiniz olup olmadığını anlamaktır. Eğer tehlikeli maddelere karşı herhangi bir alerjiniz, rahatsızlığınız varsa bu belge size verilmez ve sürücülük yapamazsınız.

8) Son olarak, araç kullanıcılarının uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçaklığından dolayı ceza almamış olmaları gerekmektedir. Eğer böyle bir cezanız varsa, mesleği kötüye kullanacağınız varsayılarak size belge verilmez. Dolayısıyla sürücülük yapamazsınız.

Psikoteknik raporu, trafikte uzun yol araçlarının sürekliliği açısından önem taşır. Trafik akışında her hangi bir faciaya yol açmamak için yukarıdaki şartları sağlayan şoförlerin bu belgeyi almaları gerekmektedir. Sürücüler 5 yılda bir sağlık kontrolünden geçmelidirler. Eğer sağlığınız yerinde değil ise herhangi bedensel ve ruhsal bir rahatsızlığınız oluştuysa trafiğe çıkmadan önce bir belge alınız ya da rahatsızlığınız geçene kadar trafiğe çıkmayınız. Sağlığınızın işinizden daha önemli olduğunu unutmayınız.


Benzer İçerik

Psikoteknik Nedir
Psikoteknik Nedir

Psikoteknik Nedir Psikoteknik, aslında psikoloji kapsamında değerlendirilen bir ifadedir. Psikoteknik, bireylerin çalışma şarrtlarına ne kadar uyum sa…

Psikiyatri Muayenesi
Psikiyatri Muayenesi

Psikiyatri Muayenesi Psikoteknik iki aşamadan oluşur önce psikolog nezaretinde psikoteknik testi yapılır. Psikoteknik testinden alınan sonuç ile en fa…

Psikoteknik Fiyatları
Psikoteknik Fiyatları

Psikoteknik Fiyatları İnsan davranışları ve zihinsel süreçlerini inceleyen ve bunların altında yatan sebepleri irdeleyen psikoloji biliminin yan dalla…