Düzenli Yolcu Taşımacılığı ve Src Ehliyet

Src Ehliyet

İki nokta arasındaki yolda yolcuların, sürekli bir döngü halinde taşınmasına, düzenli yolcu taşımacılığı denir. Yolcu taşımacılığı; hoşgörü ve nezaket isteyen bir iştir. Bu dersin amacı; iyi bir psikolojiye sahip olmak, çevrede olan olaylara duyarlı olmak, zinde olmak, kullanılan aracı iyi tanımak, insanları iyi tanımaktır. Bu amaçlarla, sürücüler ve firmalar daha kaliteli hizmet vermektedir. Sürücülere yolcu haklarını öğretmek, onları sağlıklı, rahat ve güvenli yolculuk hizmetinin nasıl verileceği anlatılmaktadır.Düzenli yolcu taşımacılığı için src ehliyet ve yolcu taşıma belgesi gerekli midir?

Düzenli Yolcu Taşımacılığı

Düzenli yolcu taşımacılığı yapabilmek için dersin amaçlarını iyi öğrenmek gerekir. Vaktinde gidip gelebilecek, yolcularına nazik davranacak sürücülerle çalışmak firmanın daha ileriye gidebilmesi için iyi bir şeydir. Ulaşım aracının gideceği yolun kullanabilir durumda olması da düzenliliği etkileyen bir durumdur. Firmanın alt yapısını iyi bir düzeye getirerek daha kaliteli hizmet vermesi de düzenliliği ve müşteri memnuniyeti etkileyen sebeplerdendir. Düzenli Yolcu Taşımacılığının Güvenlik Şartları: Türkiye’de ulaşımın %95’i karayolu ile sağlanmaktadır. Dolayısıyla ulaşım için toplu taşıma araçları olan, minibüs, otobüs ya da ticari taksiler kullanılmaktadır. Yolcu taşımacılığının amaçlarına göre, taşımacılar yolcuların güvenliğini sağlamak, sağlıklı ve rahat bir şekilde yolculuk etmelerini sağlamalıdır. Yolcular alınan güvenlik tedbirlerine uymak zorundadır. Sürücüler, yolculara hizmet eden görevliler ve yolcular, başkalarını rahatsız edecek davranışta bulunamazlar. Trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek, ahlaka ve adaba uymayacak davranışlarda bulunamazlar.

Sürücüler, yolcular ile uzun süreli sohbet edemezler. Görüntü ve ses cihazlarının yönetimini yardımcı personel yapmalıdır. Sürücü dikkatini dağıtacak şeylerden uzak durmalı ve yolcuların güvenliğini riske atmamalıdır. Sürücü, araç kullanırken telefonla konuşmamalı ve başka şeylerle ilgilenmemelidir. Yolculuk sırasında yapılan ikramlar, yiyecek, içecekler, ıslak mendil ve benzeri ürünler Sağlık bakanlığından onaylı ürünler olmalıdır. Taşımacılar, yolcularının can ve mal güvenliği için gerekli tedbirleri almak zorundadır. Yolcularına gelebilecek zararı düşünen taşımacılar, karayolu taşımacılığı zorunlu ferdi kaza sigortasını yaptırmalıdır. Meydana gelebilecek herhangi bir kaza sonucunda firma yolcularını zor durumda da bırakmamalıdır. Sürücülerin 26 yaşından büyük 63 yaşından gün almamış olmaları gerekir. Taşımacılar, biletsiz yolcu taşıyamazlar ve her koltuk için bilet kesmek zorundadırlar. Bir kişiye satıla koltuk başkasına verilemez. Taşımacı, bu tür sıkıntılarla uğraştırmamalıdır. Düzenli yolcu taşımalarında saati Bakanlık verir ve bu kararın dışına çıkılmaz.

Taşımacı, kendine göre bilet saati ayarlayamaz. 6 yaşından küçük çocuklara bilet düzenlenmez ve çocuklar kucakta seyahat edebilirler. Yolcuların beraberindeki bagaj ve eşyalar, taşımacı firmanın güvenliği altında olmalıdır. 30 kg a kadar olan bagaj ve eşyalar ücretsiz taşınmaktadır. Bagaj konulması gereken bölümlere eşya konulamaz. Evcil hayvanlar, Bakanlıktan alınan özel izinle özel seferlerle taşınabilir. Diğer yolcuları ve aracı tehlike altına sokabilecek, yanıcı, patlayıcı ve benzeri şeyler yolcu otobüslerinde taşınmaz. Taşıtın içinde canlı hiçbir havyan taşınamaz. Evcil hayvanlar için ayrılmış bölüm varsa ancak orada taşınabilir.
Src nedir ve Psikoteknik nedir sayfalarımızı incelemenizi tavsiye adiyoruz.


Referanslar