Güvenli Sürüş Teknikleri

Güvenli Sürüş Teknikleri

Güvenli bir sürüş için en önemli faktörlerden biri de kullanılan araçtır. Yeni bir araç alırken o aracın hızlanmasından, maksimum hızından çok; fren mesafesini, ABS, ASP, EBD, hava yastığı gibi güvenlik önemleri göz önünde bulundurulmalıdır. Güvenli sürüş teknikleri sayesinde sürücüler kendilerini ve araçlarını tehlikeler karşısında güvende tutabilirler, yol ve trafik koşullarına en iyi şekilde tutunabilmeleri sağlanmalıdır.

Araca binmeden önce yapılacak dış kontroller:

Aracın genel kontrolü yapılır ve eksiklikleri görülmelididr. Güvenli bir sürüş için lastik hava basınçları uyun olmalıdır. Bijon anahtar somunlarının sıkılığı kontrol edilmelidir. Direklerin yerli yerine oturup oturmadığına dikkat edilmelidir. Fren balataları kontrol edilmeli, motor yağı seviyesi uygun olmalıdır. Direksiyon hidrolik seviyesi kontrol edilmelidir. Cam silecek suyu seviyesi ayarlanmalıdır. Fren lambaları kontrol edilmelidir. Yük sabitlenmelidir ve aşırı yük yüklenmemelidir. Teknik açıdan ise; hız viraja girmeden önce azaltılmalı, viraj içinde gaz kesmek otomobilin arkasının savrulmasına neden olabilmektedir. Hız arttıkça daha uzağa bakılmalıdır. Her hız da fren için ne kadar duruş mesafesi olduğunu hesaplamayı öğrenmek gerekmektedir. Mümkün oldukça trafikte diğer araçlara yakın hızlarda seyredilmelidir. Öndeki araçla arada her zaman yeterli emniyet mesafesi bırakılmalıdır. Otomobil kullanılırken sadece yola konsantre olunmalıdır.

Yandaki ve ya arkadaki oturan kişilere bakmaya çalışılmamalıdır. Yüksek hızlarda ani manevralardan kaşınılmalıdır. Yüksek hızda kontrolü kaybedilen otomobili tekrar çizgisine getirmek kolay olmayacaktır. Araç kabininde ikaz ışıkları, göstergeler, kalorifer, klima, havalandırma sistemleri, takoğraf, günlük kilometreler kontrol edilmelidir. Araca bindikten sonra dikiz aynaları, araç koltuğunun ayarı, direksiyonun dokuzu çeyrek geçe tutulması, kafa koruyucusu, emniyet kemerinin kullanılması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Yol esnasında iyi bir sürüş pozisyonu ayarlanmalıdır. Hız limitlerine, frenleme kurallarına uyulmalıdır. Hız, yol, hava, trafik, işaret levhalarına, yayalara dikkat edilmelidir.

Geçiş haklarına saygı duyulmalıdır. Yağışlı havada araç koşullara uygun kullanılmalıdır. Hareket halindeki diğer sürücülere, özellikle önündeki üç taşıtın ne yaptığı iyi takip edilmelidir. Karlı havalarda uygun güvenli sürüş teknikleri kullanılmalıdır. Kavşaklara yaklaşırken, virajlara yaklaşırken, dar yok kesimlerine yaklaşırken, tünel ve köprülere yaklaşırken mutlaka yavaşlamalıdır. Sisli havalarda, şiddetli yağışlı havalar sebebiyle görüşün yeterli olmadığı yol kesimlerinde varsa kurallarına uygun olarak sis ışıkları kullanılmalıdır.
 

Başa gelebilecek her türlü duruma karşı güvenli sürüş için çözümler önceden tasarlanmalıdır. Sebep sonuç ilişkileriyle önceden tahmin etmeye çalışılmalıdır. Eğer bir konvoyda, yakın takip edilen bir trafikte bulunulduğu takdirde diğer sürücülerin davranışlarını, ne yapabileceklerini önceden tahmin etmek için uzağa bakılmalıdır. Su birikintilerinde lastiklerin yerle teması kaybetmeleri halinde gazı kesmek gerekmekte ve direksiyonun düz tutulması gerekmektedir. Sollama yapmadan önce öndeki araca çok fazla yaklaşılmamalı aradaki mesafeyi hız almak amacıyla kullanıldığında sollamayı gerçekleştirmek daha kolaylaşacaktır. Ani, sert çıkışlar yapmaktan kaçınılmalıdır. 

Trafik kuralları,  sürücülerin yayaların uyması gereken önemli kurallardır. Bu kurallar trafiği düzene sokarken,  sürücülerin de güvenli sürüş teknikleri açısından daha bilinçli olmalarını sağlamaktadır . Bu şekilde ehliyet sahilleri özellikle araba sürerken bazı kurallara uymak zorundadırlar. Bu kurallar sayesinde , trafik kazaları en aza indirilirken , sürücülerinde daha dikkatli olmalarını sağlamaktadır. Ehliyet almak isteyen sürücüler,  ehliyet almadan önce bazı şartları sağlaması gerekmektedir.  Bununla beraber sınavdan başarılı olabilmeleri gerekir.

Güvenli sürüş teknikleri

  • Ehliyet sahibi sürücüler,  ilk olarak trafiğe çıkmaya hazır olduklarında artık trafiğe çıkabilirler.
  • Trafiğe çıkmadan önce her sürücünün uyması gereken belirli kurallar ve teknikler vardır. Bu teknikler güvenli sürüş teknikleri olarak bilinirler.
  • Trafiğe çıkmadan önce , araçların önemli bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar yaz ve kış bakımları olarak bilinmektedir.
  •  Araçların bakımının zamanında yapılması sayesinde, trafikte meydana gelebilecek her türlü aksaklığın önlenmesinde büyük öneme sahiptir.
  • Özellikle aracınızın temiz olması bu aşamada çok önemlidir. Araca ait aynalar , görüş yerleri kirli ve yolu görmeyecek şekilde olmamalıdır.  Silecekler yağmurlu havalarda kullanılabilir özellikte olmalıdırlar.  Güvenli sürüş teknikleri her sürücünün uyması gereken çok ciddi kurallardır.
  • Uzun yolculuklar , genellikle sürücülerin yaptığı bir eylemdir. Uzun yolculuğa çıkmadan önce sürücünün dinlenmesi ve yolculuğa kendini hazır hissetmesi gerekmektedir. Bu durumda yolculuk esnasında sürücü rahat bir yolculuk yapacaktır.  Yolculuk esnasında mola vererek yolculuğunu sürdürebilir. Verilen molalar hem sürücü için , hem de aracın genel durumu acısından önemlidir,  özellikle lastiklerin uzun süreli yolculuklarda aşınmaya neden olacak bir takım nedenler olabilir. Düzenli mola hem aracınızın lastik ömrünü uzatacak ve sizi dinlendirecektir.
  • Güvenli sürüş teknikleri sürücüler için önemlidir.  Özellikle yolculuk veya kısa mesafede araç kullanırken,  sürücünün başka şeylerle ilgilenmemesi , yemek , içmek gibi eylemleri yapmaması,  telefon ve buna benzer şeylerle ilgilenmemelidirler.
  • Özellikle emniyet kemeri kullanımını aktif olarak olmalıdır,  sürücüler ne olursa olsun emniyet kemerini kullanmak zorundadırlar . Emniyet kemeri kullanımı trafik kuralları için zorunlu bir uygulamadır .
  • Güvenli sürüş teknikleri ile trafik kazaları en aza indirilir.

Referanslar