Sürücü adayında aranacak şartlar

Sürücü adayında aranacak Şartlar

İnsanların zihinsel ve bedensel süreçlerinin araştırılması ve bunların altında yatan paralel durumların öngörülmesini esas alan psikoloji biliminin alt dallarından olan psikoteknik, sürücü adayı olan birçok kişiyi ilgilendiren kavramlardan biridir. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse psikoteknik, davranış psikolojisinin yan dalı olarak iş görürken ehliyeti olan sürücülerin bedensel ve zihinsel durumlarını tespit ederek rapor hazırlama görevini üstlenen bir daldır denilebilir.

Psikoteknik ile sürücü adayında aranacak şartlar arasında bireyde hafıza, hüküm verebilme, muhakeme kurabilme gibi zihinsel yetkinlikleri test edilir. Böylelikle trafiğe çıkacak olan diğer insanlar da zihinsel ya da psikolojik bir rahatsızlığı olan sürücü adayıyla karşılaşması ve olası kazalar önlenmiş olur.

Sürücü adayında aranacak şartlar arasında bir diğeri ise bireyin el, kol ve göz koordinasyonu gibi psikomotor becerilerini de bilgisayar tabanlı bir programla tespit etmektedir. Bilgisayar kullanımı sayesinde kişisel hataların karışmadığı psikoteknik raporlarında birey hem zihinsel hem bedensel yeterlilikleri ölçülerek trafikte çıkabilecek sorunların en aza düşürülmesi sağlanmaktadır.

Pskikoteknik testler yapılan sürücü adayında aranacak şartlar içinde son olarak bireyin davranışlarının tutarlılığı, daha çok normal birey davranışlarına sahip olup olmadığına da bakılır. Birey esasında tüm ince ayrıntısına kadar fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlık kontrollerinden geçirilir ve ardından uygun görüldüğü takdirde sürücü adayına psikoteknik değerlendirmeye alınarak teyit edilmiş ehliyetleri teslim edilir.

Tüm bu seri testler dizini fazla görünse de bilgisayar tabanlı destek ile kolay bir şekilde bir saat içerisinde tamamlanan bir işlemdir. İlgili kişiler tarafında bilgisayar yardımıyla gerçekleşen bu işleme kişisel hataların karışma payı da mümkün olmamakla birlikte güvenilir bir rapor teslimi gerçekleştirilir. Hem kısa sürede hem de makul bir fiyata gerçekleştirilen bu psikoteknik testi ile sürücü adayında aranacak şartlar sağlanırsa, ehliyet alımı da sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir.
 

Psikoteknik test için gerekli belgeler:
 

1- 2 adet fotoğraf

2- Nüfus cüzdanı fotokopisi

3- Ehliyet fotokopisi

Psikoteknik testler yeni ehliyet almış bireyler için ya da bazı sebeplerden ötürü ehliyeti emniyette olan sürücülüğü askıya alınmış bireyler için gerekli bir testtir. Bu test sayesinde ehliyet alan kişilerin bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak trafiğe çıkma hazırlıkları ölçülmüş olur hem de ehliyetine el konulmuş insanların ehliyetini geri alabilmek için girdiği bir test olarak görülebilir. Her iki durumda da psikoteknik için gerekli belgeler aynıdır ve yapılan testlerin ücreti sabittir. Tek yapılması geren gerekli belgelerler psikoteknik değerlendirmesi yaptırıp sürücü adayında aranacak şartlar yerine getirildikten sonra teyit edilmiş bir şekilde güvenle trafiğe çıkmaktır.

Hem bireyin can ve mal güvenliğinin sağlanması hem halka karşı alınması gereken sorumluluk neticesinde yaptırılması gereken bu psikoteknik testler için yalnızca gerekli belgeler, bir saat ve makul bir fiyat gereklidir. 


Referanslar